Čištění čalounění
Sedací soupravy, křesla, židle, matrace, ale i ostatní čalouněný nábytek čistíme špičkovými stroji se speciální hlavicí na čištění těchto povrchů. Tyto hlavice jsou speciálně uzpůsobené k tomuto jemnému a preciznímu druhu čištění, které odstraní skvrny, zažranou a zaschlou špínu, prach a veškeré pachy. Jedná se o hloubkovou technologii čištění, při které je pod tlakem vháněno čistidlo do čištěné plochy a následně je vše odsáto do sběrného zásobníku stroje. Veškeré čištěné plochy jsou dokonale vyprány a svěže provoněny. Touto technologií dosahujeme nejlepšího možného výsledku.
Při čištění čalounění je třeba si uvědomit, že nečistoty vyskytující se na čalounění, jsou zcela odlišného původu než nečistoty na kobercích. Vedle běžného znečištění prachem se jedná hlavně o vlasový maz, pot a další znečištění od kontaktu s tělem. Také materiál používaný na výrobu čalounění je často odlišný od materiálu na výrobu koberců (objevuje se zde ve velké míře bavlna, viskóza či len), navíc čistíme potahovou látku, která je cca 1-3 mm silná, takže i přístup a metody čištění jsou jiné než u koberců.
Z výše uvedených důvodů je třeba používat na čištění čalounění prostředky, které jsou speciálně vyvinuty na dokonalé odstranění nečistot, které se na čalounění vyskytují nejčastěji.
Vlastnosti moderních čistících prostředků na čištění sedacích souprav a čalounění a to je Mikroenkapsulační formule a technologie mikropovlaku proti opětovnému znečištění. Mikroenkapsulace je proces, při kterém jsou mikrokapky kapaliny (se zbytkovými nečistotami a čistidly) pokryty vhodným druhem polymeru a po zaschnutí se veškeré takto fixované zbytky nečistot a čisticí látky odstraní během obvyklé údržby.
Postup čištění
Odstranění skvrn a fleků
Odstraněním skvrn před čištěním se sníží riziko dalšího šíření skvrny během čištění
Předčištění
Předčištění silněji znečištěných míst speciálním čistícím prostředkem poskytuje aktivním látkám čas na uvolnění nečistot a výrazně tak usnadňuje následné čištění, jeho účinku můžeme pomoci lehkým překartáčováním kartáčkem (nejlépe s měkkými přírodními vlákny) pro narušení případné vrstvičky nečistot. Prostředek pro předčištění aplikujeme pouze na více znečištěná místa.
Extrakční čištění
Pomocí ruční hubice s roztokem určeným pro čištění čalounění, který odstraní všechny již uvolněné nečistoty a dočistí neošetřené plochy.
Otření savou látkou
Po extrakčním čištění otřeme savou látkou všechny záhyby a místa ,kde je obtížnější přístup s hubicí (například přední zakončení podpěrek na ruce). Touto operací vytřeme zbytky vlhkosti a nečistot.
Odstranění skvrn a fleků
Odstraněním skvrn před čištěním se sníží riziko dalšího šíření skvrny během čištění.
Kontrola
Zkontrolujeme, zda došlo k odstranění původních skvrn.
Vylepšení
Vyčištěné čalounění můžeme parfémovat nebo impregnovat proti znečištění.
Dezodorace sedacích souprav
Jistě mi dáte za pravdu, že pokud koberec nebo sedací souprava po vyčištění příjemně voní, je to pro vás příjemný vjem. Tohoto výsledku lze dosáhnout jednoduchou aplikací deodorantu, což je operace, která je velice žádoucí a dokáže prokázat velmi dobrou službu. Důležitým kritériem je však použití kvalitního deodorantu, který zajistí dlouhodobou příjemnou vůni.
Řízené odstranění zápachu z čalounění
Na rozdíl od dezodorace, kdy jen parfémujeme vyčištěný materiál, aby příjemně voněl, je tento případ již poněkud složitější, protože již musíme řešit potíže, které mají svůj původ. Je to například zápach po zvířátkách, zbytcích potravin, moči a zápachy z dalších organických zdrojů, ale v neposlední řadě také často řešíme i koberce, které zapáchají po neodborném vyčištění. Všechny tyto případy mají jednoho společného činitele, kterým jsou bakterie živící se na vzniklých, pro ně velmi přívětivých podmínkách a jejich přemnožení je původem zápachu, který materiál vydává. Pro odstranění takto vzniklého zápachu je třeba přejít k jeho řízenému odstranění, protože pouhá dezodorace v těchto případech nepomáhá.